• ana sayfaya dön
  • EĞİTİM Haberleri

Zembil ustası oldular

Bafra Halk Eğitim Merkezi`nin başlattığı zembil kursu sona erdi.


Bafra Halk Eğitim Merkezi’nin başlattığı zembil kursu sona erdi. Halk Eğitim Merkezi’nin yöresel el sanatlarını unutturmamak için açtığı zembil kursuna 14 kursiyer katıldı ve 80 saat ders gördü. 14 kursiyer 80 saatlik zembil kursu için Bafra’nın Göltepe Köyüne gitti.
Zembil kursunu başarı ile bitiren kursiyerlere sertifikaları verildi.

Bafra Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Yiğit: "Zembil kursunu açmaktaki amacımız öncelikle unutulmaya yüz tutmuş yöresel el sanatımızı yeniden canlandırmaktır. 80 saatlik dersimize katılan 14 kursiyerimize bugün verdiğimiz başarı sertifikası ile el sanatı olan zembil derslerimizi burada bitirmiş olduk.” dedi. Her şeyi ile tamamen doğal olan zembili çevrecilik ruhuyla da bütünleştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Yiğit, "Çünkü zembil tamamen doğal bir üründür. Üretilirken ve kullanılırken doğaya hiçbir zarar vermeyen zembil kullanımı bittiğinde de doğaya ve insana hiçbir zarar bırakmamaktadır" şeklinde konuştu.
Ana maddesi kındıra ve mısır yeleği olan zembilden çanta, sepet, terlik, ekmeklik, yemekaltlığı, vazo, kalemlik hatta tabure dahi üretiliyor.