Bünyamin Çetinkaya
01.12.2013 22:13:45
Bu Yazı 12415 Kişi Tarafından Okundu | 0 Defa Yorumlandı

Bilemiyorum

Aslolan; Allah için, Vatan ve millet sevgisi ile yaşamaktır diye inanıyorum. Kişisel menfaatlerden evvel gelecek tek şey vatan ve milletin selametidir.


Zihnimden geçen onca soru ve sorun olmasına rağmen ya sabır diyerek çok şeyi Allah`a havale etmekten öte gidemedim. İnancım odur ki Yüce yaradan bir sınav âlemi olarak dünyayı yaratmıştır ve kullarını da onlara bahşettiği yaşam süresince bir sınava tabi tutmaktadır. Bu sınavda kopya çekmek serbest; dilediğin kadar üçkâğıt yapabilir, her türü ali cengiz oyunlarına başvurabilir, istediğinin hakkını gasp edebilirsin. Sıkıntı yok! Sınavın tek kuralı her yaptığının ve hatta yapmayı düşündüğünün kayıt altına alınması!

Sonra ne mi oluyor? Sınav bittiğinde yani dört kolluya binip intikal sürecine girdiğinde sınav süresince yediğin her nane, yaptığın iyi-kötü her şeyi getirip önüne koyuyorlar! Sesleniyor oradan birileri: “Ey mevta, hiç mi bu tarafı düşünmedin ötede iken?”

Ne deseniz boş!... Düşünüp düşünmediğinizi kayıtlara bakarak değerlendiriyorlar.

Şimdi ben hal böyle iken kendime de sormuyor değilim, “sanki sen çok mu, sütten çıkmış ak kaşıksın?”

Öyle bir iddiam yok, tek iddiam, bilerek kul hakkı yemediğim olabilir. Çok şükür...

Fakat şu yaklaşan seçim sürecine doğru kafama birçok soru daha takılmıyor değil ama cevabını bilemiyorum.

...........

Bir söz vardır;

Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin, hem de dostunu.

Yolda menfaatler görüp, yoluna yarenlik eden, yeri geldiğinde seni sırtlayan kişilere tabiri caizse kazık atar, sırt çevirirsen o zaman şunu da kabulleneceksin. Yarın seni de satarlar!

Bugün Ülkemiz siyasetinde bu tür oyunları çok görüyoruz. Malum dünya malı tatlı... Yeri geliyor adam, dost bildiğini değil babasını bile satıyor makam için, para pul için...

Bilmediğimse, onur haysiyet gurur sahibi namuslu bir insan bunu nasıl kabullenebilir.

Haa, evet, pardon!...

.......

Birçokları ortaya çıktı ben de aday adayıyım dedi.

Allah Allaaaaahhh!

Nereden çıktı bu adamlar? Neredeydiler bu güne kadar, millet için, memleket için ne yapmışlardı? Birikimleri neydi? Şimdi niye aday adayı oldular?

Haa, şeyyy, evet, pardon!...

........

Yiğidi öldürelim hakkını verelim. Hangi partide olduğuna bakmaksızın çalışmışsa bir adam çalışmış demek lazım. Yapmış mı bir şeyler onu da söylemek lazım. Ama biz bunu da demekten kaçınırız. Neden ki?

Haa, evet, hatırladım...

.........

Siyaset yazmayı sevmiyorum. Zira şu yazıyı yazana kadar iki kitap yazar çıkardım. Ama bu yazıyı üç yüz kere değiştim, oynadım durdum. Yazsam olmuyor, bir kitleye hitap ediyoruz, öğrencilerim var, araya siyaset girsin istemiyorum. Yazmasam bi türlü... En iyisi mi ben siyasete bulaşmayayım daha fazla ama başkaları da siyasete dini bulaştırmasın.

Sağcısı da solcusu da, teröristi de militanı da, dincisi de dinsizi de, hepsi din üzerinden gidiyor. Din yayacağım derken dinden soğutan insanlar türer oldu.

Neredeyse cehenneme gidecek adam kalmadı memlekette!

Delikanlıydım, Son vakit namazını ezandan önce kılıp iki dakika sonra ezan okunurken rahmetli olan dedem Hacı Kaşif Usta : “Uşağum, Pir gün habu Çamiler hep tolacak ama haindir ki (ne kötüdür ki) çematin hiç piri inanmayacak!” derdi.  Kıyamet alametlerinden birinin de bu olduğunu söylerdi. Ne hazindir ki, gün ona gidiyor. Dün meyhanelerden çıkmayanlar bugün namaza başladı, hepsi hidayete erdi, umrelerden geri dönmez olundu, inşallah temizlenmişlerdir, dua eder, sevinirim. Bunun başka izahı olabilir mi ki?

Haaaaaa, evet, anladımmmmm! Pardon pardon!...

...............

Aslolan; Allah için, Vatan ve millet sevgisi ile yaşamaktır diye inanıyorum. Kişisel menfaatlerden evvel gelecek tek şey vatan ve milletin selametidir. Her hangi yolla olursa olsun bu dünyada kazanılan bu dünyada kalır ve bir beyaz kefene sarılır gideriz. Ak mıyız kara mıyız ötede çıkar ortaya.

Allah kefen gibi beyaz, alnı ak gitmeyi nasip etsin.

Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Çetinkaya
Kapat
Kapat


0
Onaylı
0
Onaysız
Kapat

Yorumunuz

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bilemiyorum ( 01.12.2013 )
Plansız işler ( 09.07.2013 )
Gözümdekiler ( 25.04.2013 )
Korku Kültürü ( 28.03.2013 )
Muhasebe ( 08.02.2013 )
Öğretmenlik ne zordur! ( 31.08.2012 )
Kadının Adı Var ( 12.05.2012 )
Tıp Bayramı ve Çanakkale ( 02.04.2012 )
Alo 147`mi` Öğretmene gıcık oldum da! ( 26.01.2012 )
Bilim Adamı ( 24.12.2011 )
YAZAR TOP10

BAFRA YAZARLAR

Bütün Yazarlar