Selim Budakkıran
25.03.2015 13:22:23
Bu Yazı 9155 Kişi Tarafından Okundu | 3 Defa Yorumlandı

Büyükşehirin, büyüklüğüne yakışmadı..

Yaa başkan, yok mu Bafra`nın bi sahibi?


Büyükşehirin, büyüklüğüne yakışmadı..

Adı büyük, Hesapları küçük...

Efendim, merhabalar...

Bildiğiniz gibi büyükşehirliyiz artık... Küçük sokaklar Bafra Belediyesine, Büyük sokak ve caddeler Büyükşehir`e, Bafra`nın geleceği Allah`a emanet... ( tövbe haşaaaa... Teşbihte hata olmaz)

Niye böyle dedim biliyor musunuz? Çünkü İl özel idaresinden TÜTÜN MÜZESİ için Büyükşehir Belediyesine emanet edilen yıllarca Bafra kaymakamlarına konut olarak tahsis edilen bina ve çevrili alan tecavüze uğramıştır.

Hem de emanet edilen Büyükşehir Belediyesi tarafından. Emanete ihanet denir buna. Çünkü mevcut bina (artık mevcut değil)  belki tarihi değildi ama bir ruhu ve hikâyesi vardı. Bafralının da tütün, sigara ve TEKEL ile ilgili hikâyesi vardı. Bu ikisi birleşecek ve yeni bir sosyal alan, turizm mekânı, tarihle buluşma gerçekleşecekti. Kentleşme yolunda bir adım daha atacaktık.

Geçmişte Namık Anarat Ağabey, akabinde Bafra İçin HEPİMİZ sivil inisiyatifi, Bafra Genç İş Adamları Derneği, bu hikâyeleri birleştirmek için epey uğraşmıştı. İl özel idaresi ve zamanın valisi Hüseyin Aksoy`a intikal edip, projeyi benimsetmişti. O günlerin tüm idarecileri, il genel meclis üyeleri vs.vs. , herkes destekledi ve proje seçimlerden sonra büyükşehre nakil oldu. Büyükşehir de inanılmaz bir hızla kabullendi ve destekledi projeyi amaaaaaa....

Birde baktık ki, alanın bir yüzde 20`sini kaplayan bina yıkıldı, MÜZE BİNASI ve BÜYÜKŞEHİR HİZMET BİNASI aynı alana yapılacak anlaşılan. İnanmıyorsanız afişlere bakın. Öne çıkarılmış MÜZE binası görüntüleri arkasında, hiç hesapta olmayan ve ŞARK KURNAZLIĞI eseri BÜYÜKŞEHİR HİZMET BİNASI.

Bu arada, tanıtım afişlerinin yalancısıyız; Dikdörtgen şekildeki bina TÜTÜN MÜZESİ ise müze arka sokağa bakıyor. ”˜` L`` şeklindeki bina ana yola sıfır olan ve BÜYÜKŞEHİR HİZMET BİNASI gibi duruyor. Eğer öyle ise... Resmen, MÜZE paravan edilmiş ve `` KOSKOCA`` Büyükşehir Bafra`yı kazıklamış demektir. Demedi demeyin.

Evet, bina eskiydi, ama hem estetikti, bir ruhu vardı. Peki, şimdi ne oldu? Daha az yeşil alan, daha fazla beton. Sıkışık, sıkıştırılmış, iç içe. Başkan Yusuf ziya YILMAZ`A yakıştıramadık doğrusu. O da anladı sanırım Bafralının sesi çıkmaz, aklımıza eseni yapalım.

Yaa başkan, yok mu Bafra`nın bi sahibi?

Selim Budakkıran
Kapat
Kapat


3
Onaylı
0
Onaysız
Kapat

Yorumunuz

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Büyükşehirin, büyüklüğüne yakışmadı.. ( 25.03.2015 )
Hizmeti vatandaşın gözüne sokacaksın ( 08.04.2014 )
Bafra Meslek Yüksekokulu mu? Bafraspor mu? ( 12.02.2014 )
Açılışa Başbakan Gelirse ( 21.01.2014 )
Tekel Binalarını savsaklamanın sorumlusu kim? ( 17.11.2013 )
Özür dilemesi gerekirken siyasi nema peşinde koşanlar ( 02.11.2011 )
Teşekkürler Hasan Ağabey ( 30.05.2011 )
Fakülte boş seçim vaadidir ( 09.05.2011 )
60 Bin imzanın huzuruna nasıl çıkacaksınız ( 01.05.2011 )
Ahmet Yeni ile Aynı Tas Aynı Hamam ( 17.04.2011 )
YAZAR TOP10

BAFRA YAZARLAR

Bütün Yazarlar